اعمال مستحبی روز عید غدیر | مهم ترین اعمال توصیه شده روز عید غدیر

لینک کوتاه : لینک کوتاه :

اعمال مستحبی روز عید غدیر موضوع مطلب امروزمان می باشد و قصد داریم تا شما عزیزانت را با مهم ترین اعمال توصیه شده روز عید غدیر آشنا کنیم.

همانطور که می دانید، یکی از روزهای بزرگ در تاریخ اسلام، روز عید غدیر خم می باشد که در این روز، پیامبر اکرم (ص) به دستور خداوند امام علی علیه السلام را به امامت بر می گزینند و ایشان را به عنوان جانشین و وصی خود اعلام می دارند.

این روز در تاریخ اسلام از اهمیت بسیار بالایی دارد و در این روز حجت خداوند بر مسلمانان کمال یافته و در روایات 36 عمل مستحبی برای این روز ذکر شده است که خود این تعدد اعمال، نشانه ای از اهمیت این روز می باشد، چراکه در هیچ روزی، این مقدار اعمال مستحبی توصیه نشده است.

در ادامه همراه ما باشید تا به مهم ترین اعمال مستحبی روز عید غدیر آشنا شویم.

1) اطعام یا افطاری دادن:

اطعام و افطاری دادن از جمله اعمال مستحبی روز عید غدیر می باشد که بنا به انجام توصیه های زیادی شده است.

در روایت آمده است که کسى که مؤمن روزه‏دارى رادر غدیر افطار دهد، مانند این است که ده فئام را افطار داده است. فردى پرسید: اى امیرمؤمنان(ع) « فئام » چیست؟ حضرت فرمود: صد هزار پیامبر(ص) و صدیق و شهید.

برای آشنایی بیشتر با ثواب افطاری و روزه گرفتن در روز عید غدیر کلیک کنید.

2) روزه داری:

روزه داری از جمله دیگر اعمال مستحبی روز عید غدیر می باشد به طوریکه روزه گرفتن در این روز ثوابی معادل روزه گرفتن در تمام عمر دنیا می باشد و کاملا روشن است که هیچ کسی نمی تواند به اندازه تمام دنیا عمر کند، فلذا از روزه داری در این روز غافل نشوید.

3) عقد اخوت و برادری:

عقد اخوت و برادری از جمله اعمال مستحبی روز عید غدیر می باشد که نشان دهنده برادری مومنین با یکدیگر می باشد.
عقد اخوت و برادری عید غدیر اینگونه است که:

یکى از دو نفر دست راست خود را بر دست راست دیگرى می ‏گذارد و مى‏گوید:

و اخیتک فى الله و صافیتک فى الله و صافحتک فى الله و عادهت الله و ملائکته و رسله و انبیائه و الائمة المعصومین(ع) على أنى إن کنت من اهل الجنة و الشفاعة و أذن لى بأن أدخل الجنة لا ادخلها الا و أنت معى.

با تو در راه خدا برادر مى‏شوم؛ با تو در راه خدا راه صفا و صمیمیت در پیش مى‏گیرم؛ با تو در راه خدا دست مى‏دهم و با خد، ملایکه، کتابه، فرستادگان و پیامبرانش و ائمه معصومین(ع) عهد مى‏بندم که اگر از اهل بهشت و شفاعت شده، اجازه ورود به بهشت یافتم، داخل آن نشوم مگر آنکه تو با من همراه شوى.

آنگاه دیگرى مى‏گوید: قبلت؛ یعنى، قبول کردم. سپس مى‏گوید: اسقطت عنک جمیع حقوق الاخوة ما خلا الشفاعة و الدعاء و الزیارة ؛ جز شفاعت و دعا و زیارت، همه حقوق برادرى را ساقط کردم.

4) پوشیدن لباس پاکیزه و آراسته:

از دیگر اعمال مستحبی عید غدیر، پوشیدن لباس نو و آراسته می باشد و توصیه شده است که در این روز برای خانواده و عزیزان خود خرج کنید و نیازهای آنها را رفع کنید.

در حدیثی از امام صادق علیه السلام آمده که لازم است مومن در عید غدیر، پاکیزه ترین و فاخرترین لباس خود را بپوشد.

مهم ترین اعمال توصیه شده روز عید غدیر

مهم ترین اعمال توصیه شده روز عید غدیر

5) تبریک گفتن:

پیامبر اکرم (ص) بر تبریک گفتن عید غدیر به دیگران تاکید داشتند و به مردم نیز می گفتند که به من تهنیت بگویید، به من تهنیت بگویید.

6) بیزاری جستن از دشمنان اهل بیت:

از امام صادق علیه السلام روایت شده است که در این روز عزیز، از دشمنان اهل بیت و کسانی که به اهل بیت ظلم کرده اند، بیزاری جویید.

در روایتی در خصوص چگونگی تبریک عید غدیر آمده که امام رضا(ع) فرمود که، هنگام برخورد با یکدیگر بگویید: الحمدلله الذى جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین(ع)؛ سپاس خداى را که ما را از تمسک‏کنندان به ولایت امیرمؤمنان(ع) قرار داده است.

7) گشاده دستی و سخاوت:

توصیه های اکیدی مبنی بر گشاده دستی و سخاوت در این روز شده است تا دیگر مومنین نیز، رایحه دلنشین عید را احساس کنند و عطر دل انگیز ولایت در خانه و شهر احساس شود.

امام رضا علیه السلام فرموده اند که روز غدیر روزی است که خدای متعال در مال کسی که خدا را عبادت کند و بر خانواده، خویشتن و برادران ایمانش توسه دهد، فزونی پدید آورد.

8) گشاده رویی و تبسم:

در خصوص اهمیت این عمل مستحب، حدیثی از امام رضا علیه اسلام آمده که روز غدیر روز تبسم به روی مومنین است و کسی که در این روز به برادر مومنش تبسم کند، خداوند در روز قسمت نظر رحمت به او افکند و هزار حاجت اش را برآورده سازد و فصری از در سفید برایش بنا کند و صورتش را زیبا سازد.

9) حمد و شکرگذاری:

از جمله سنت ها و اعمال مستحبی روز عید غدیر، حمد و شکرگذاری است چراکه خداوند در این روز نعمت خود را به واسطه ولایت امام علی علیه السلام، اکمال بخشیده است.

بنابراین شایسته است که در این روز صد مرتبه این ذکر گفته شود:

الحمدلله الذى جعل کمال دینه و تمام نعمته بولایة امیرالمؤمنین على ابن‏ ابیطالب(ع)

مستحبات عید غدیر چیست؟

مستحبات عید غدیر چیست؟

10) صلوات و صدقه:

صلوات گفتن و درود فرستادن به پیامبر خاتم (ص) نیز از جمله اعمال توصیه شده در این روز عزیز می باشد.

صدقه دادن نیز در این روز بسیار توصیه شده و از امام علی علیه السلام روایت شده که فضیلت یک درهم که در روز غدیر داده شود، با فضیلت دویست هزار درهم در روزهای دیگر برابر است.

11) استفاده از بوی خوش:

در برخی روایات آمده که امام صادق علیه السلام، نسبت به استفاده از بوی خوش و عطر در این روز سفارش داشته اند.

12) غسل کردن:

از جمله اعمال مستحبی که مستحب موکد می باشد و نسبت به انجام آن باید تلاش بیشتری داشت، غسل کردن در روز عید غدیر می باشد.

غسل در روز عید غدیر بهتر است که در ابتدای روز انجام شود.

13) بخشش و آشتی کردن:

در این روز عزیز بسیار پسندیده است که از خطای دیگران گذشته و کدورت ها را کنار گذاشته و اگر با مومنی قهر هستیم، به برکت این روز عزیز آشتی کنیم.

14) مساوات و مصافحه:

پسندیده است که در این روز میان خود و فقیران مساوات برقرار کرده و از آنچه دارید به آنها نیز بخشیده و در ملاقات با مومنین گشاده رو بوده و سلام کنید و دست بدهید.

15) نماز مستحبی شب غدیر:

برای شب عید غدیر نمازی ذکر شده که خواندن آن به ترتیب ذیل آمده است:

این نماز دوازده رکعت است. هر دو رکعت یک تشهد دارد و در پایان رکعت دوازدهم باید سلام داد. در هر رکعت، بعد از سوره حمد توحید ده بار و آیةالکرسى یک بار خوانده مى‏شود. در رکعت دوازدهم باید هر یک از حمد و سوره را هفت بار خواند و این ذکر را ده بار در قنوت تکرار کرد: لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیى و یمیت و یمیت و یحیى و هو حى لا یموت بیده الخیر و هو على کل شى قدیر. در دو سجده رکعت آخر، این ذکر ده بار خوانده مى‏شود: سبحان من احصى کل شى علمه سبحان من لا ینبغى التسبیح الا له سبحان ذى المن و النعم سبحان ذى الفضل و الطول سبحان ذى العز و الکرم اسألک بمعا قد العز من عرشک و منتهى الرحمة من کتابک و بالاسم الاعظم و کلماتک التامة ان تصلى على محمد رسولک و اهل بیته الطیبین الطاهرین و ان تفعل بى کذا و کذا [به جاى کذا و کذا حاجت خود را ذکر کند] و سپس بگوید انک سمیع مجیب.

اعمال مستحبی عید غدیر

اعمال مستحبی عید غدیر

16) نماز مستحبی روز عید غدیر:

برای روز عید غدیر نیز نمازی مستحبی توصیه شده که روش خواندن آن در ادامه آمده است:

نیم ساعت پیش از ظهر غدیر، دو رکعت نماز مستحب است. در هر رکعت بعد از حمد، سوره‏ هاى توحید، قدر و آیةالکرسى ده بار خوانده مى‏شود.

17) هدیه دادن:

هدیه دادن نیز از جمله امور مستحبی روز عید غدیر می باشد به گونه ای که در حدیثی از امام علی علیه اسلام نقل شده که از آنچه خداوند بر شما ارزانی داشته، به خانواده و برادرانتان ببخشید.

18) همایش و گردهمایی:

گردهمایى یکى از اعمال و احکام روز غدیر است. این دستور الهى ـ سیاسى در راستاى تقویت ارتباط با ولایت و رهبرى الهى و پایبندى به لوازم آن صادر شده است.

على(ع) فرمود: … واجمعوا یجمع الله شملکم؛ (64) در روز غدیر، گرد هم آیید تا خداوند امورتان را از نابسامانى و پراکندگى برهاند.

 

منبع: بخش مذهبی بیتوته

پاسخ دهید

بدون دیدگاه