بیوگرافی باسم کربلایی | زندگینامه باسم الکربلایی

لینک کوتاه : لینک کوتاه :

بیوگرافی باسم کربلایی ، موضوعی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم و شما عزیازن را با زندگی این مداح برجسته جهان عرب بیشتر آشنا کنیم. بنابراین تا انتها این مطلب همراه ما باشید تا با زندگینامه باسم الکربلایی بیشتر آشنا شویم.

 

باسم کربلایی:

باسم الکربلایی از مداحان برجسته، خوش صدا و از خادمین امام حسین علیه السلام و متولد کربلا و مدتی ساکن ایران شهر اصفهان می باشد. نوحه های ایشان در جهان عرب طرفدران بسیار زیادی دارد و در مجامع و مراسمات مهمی نوحه خوانی کرده انند.

اما چند سالی است که پخش شدن مراسمات شان در فضای مجازی که با نظم بسیار خاصی نیز همراه است، در ایران به شهرت رسیده اند. البته که پخش نوحه های عربی از صدا و سیما با هدف تقویت روحیه برادری دو ملت ایران و عراق نیز در شهرت ایشان در میان ایرانیان بی تاثیر نبود.

 

مهاجرت به ایران و آغاز نوحه خوانی:

کربلایی باسم نیز مانند بسیاری از دیگر شیعیان عراق، زمانی که با قوانین دولت صدام با مشکل مواجهه شدنند، به کشور های دیگر مهاجرت کرده و ملاباسم نیز به ایران مهاجرت می کند و در شهر اصفهان ساکن می شود.

مداحی را در سن ۲۳ سالگی آغاز کرده و برای اولین بار در حسینیه کربلاییها اصفهان، در ایران نوحه خوانی می کند. سپس به شهر قم سفر می کند و در حسینیه زینبیه برای عراقیهای مقیم این شهر نوحه خوانی می کند.

چند سالی است که به کویت سفر کرده و مداحی را به صورت حرفه ای در این کشور دنبال می کند. به خصوص اینکه به ضبط استودیویی نوحه هایشان نیز مشغول است.

 

مداحی در کشور های مختلف:

به طور قطع می توان کربلایی باسم را یک مداح بین المللی دانست زیرا که او علاوه بر مداحی به زبان های عربی و فارسی، در سال های اخیر به آمریکا و انگلستان سفر های متعددی را داشته و در سال ۲۰۱۴ به مناسب میلاد امام زمان(عج) برای مولودی خوانی به چین سفر کرد.

علاوه بر این، ایشان در کشورهای دیگر از جمله سوئد، هلند، دانمارک، نروژ و … برای مدیحه سرایی دعوت شده است.

 

ازدواج کربلایی باسم:

کربلایی ملا باسم، چند سالی می شود که ازدواج کرده اند و دارای دو فرزند نیز شدنند که متاسفانه یکی از فرزند هایشان در سن ۴ سالگی فوت می کند. نام فرزند دیگر شان علی می باشد که او نیز به گفته پدرش به زودی، یه صورت حرفه ای وارد عرصه نوحه خوانی می شود.

علی فرزند باسم کربلایی در برخی از کلیپ های تصویری پدر، او را همراهی می کند که این همراهی تا کنون بازخورد خوبی برای حاج باسم کربلایی داشته و مردم به آن علاقه نشان داده اند.

خواب دیدن اما حسین علیه السلام:

به نقل از برخی منابع، گفته می شود که کربلایی باسم امام حسین علیه السلام را در خواب دیده اند. این منابع اینطور روایت می کنند که:

یک شب که باسم الکربلایی به شام سوریه رفته بود برای مراسم عزاداری، بعد از مراسم به خانه ی خواهر خود در سوریه رفت و به علت خستگی زیاد خیلی زود به خواب رفت.

باسم امام حسین را دید که هروله کنان به همراه ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون عالم و سید به سمت باسم می آمدند. باسم ۲ نفر از آنها را می شناخت( ولی هرگز نام آنها را نگفت) که یکی از آنها در کنارش راه می رفت و یک نفر دیگر هروله کنان در مقابلش ایستاده بود که به حضرت خوش آمد می گفتند.

 

نوحه خوانی در حضور سید حسن نصرالله:

یکی از خاطرات بسیار جالبی که ایشان در خصوص نوحه خوانی شان گفته اند، مربوط به مراسمی به حضور سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان می باشد. ایشان این خاطره را اینگونه بازگو کرده انند که:

محافظین سید حسن نصرالله به من می گفتند که در حضور سید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه مداحی کنم چون سید به دلایل امنیتی مراسم را زودتر ترک می نمود ولی من یک ساعت و سی دقیقه برای آنها مداحی می کردم و سید نمی خواست مراسم را ترک کند.

ملاباسم و نوآوری در سبک مداحی:

مراسمات ایشان به خصوص آنهایی که در کربلا برگزار می شونند، بسیار پرشور و مملو از جمعیت و با نظم بسیار خاصی بزگزار می شود.  به گفته خودشان ایشان در تمامی روزهای سال، به طراحی لحن های مختلف برای مداحی می پردازنند.

ایشان در خصوص الگو برداری از لحن هایشان توسط دیگر مداحان اینگونه می گوینند که:

زمانی که من بالای منبر یک لحنی را می خوانم دیگر آن لحن به من تعلقی ندارم و ملک امام حسین (ع) است و هر کسی که خادم امام حسین(ع) باشد می تواند از آن استفاده کند.

 

سفر به ایران:

همانطور که اشاره کردیم، کربلایی باسم در سنین نوجوانی به ایران مهاجرت کرده و مداحی را نیز اصفهان شروع کرده و سپس در کویت ساکن می شوند. اما پس از مدتی برای اجرای مراسم به ایران باز می گردنند که در مصاحبه ای تجربه خودشان را از این سفر اینگونه بیان می کنند که:

خدا را شکر که حسینیه‌ها مرا دعوت می‌کنند و من پاسخ مثبت به آنها می‌دهم. من در خوزستان و آبادان و اهواز و بیش از بیست منطقه دیگر طی ۱۰ روز برنامه داشتم و همچنین در قم و مشهد و تهران نیز برنامه‌هایی داشتم.

امروز که پس از ۱۸ سال به ایران آمده‌ام خدا را شاکرم که من با مهمان‌نوازی مردم ایران مواجه هستم و ان‌شاءالله در عیدقربان به مدت سه روز و در ماه صفر در سالروز وفات پیامبر اکرم (ص) پنج شب در ایران به منبر خواهم رفت.

پاسخ دهید

بدون دیدگاه