ثواب روزه گرفتن در روز عید غدیر | ثواب روزه عید غدیر در احادیث و روایات

لینک کوتاه : لینک کوتاه :

ثواب روزه گرفتن در روز عید غدیر موضوعی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم و شما عزیزان را با فضیلت روزه داری در این روز بزرگ آشنا کنیم.

همانطور که به خوبی می دانید، از جمله وقایع مهم در طول تاریخ اسلام، واقعه غدیر می باشد که در آن پیامبر خاتم حضرت محمد (ص)، بر اساس دستور خداوند تعالی، امام علی علیه السلام را به جانشینی خود و امیری مومنان منصوب می کند و در محلی به نام غدیر خم، این موضوع را به اطلاع همه افراد حاضر در کاروان زیارت خانه در آن سال، می رساند.

در این روز عزیز و بزرگ که تبلیغ آن بر همه شیعیان واجب و توصیه شده است، اعمال مستحبی وجود دارد که از جمله آنها می توان به اطعام، روزه گرفتن، پوشیدن لباس نو، خوشرویی با خانواده و دست بازی در حق دوستان و خانواده و آشنایان می باشد.

اما در این مطلب به طور منحصرا قصد داریم به ثواب روزه گرفتن در عید غدیر خم بپردازیم.

ثواب روزه گرفتن در روز عید غدیر:

اما آنچه که باعث شد در این مطلب به صورت اختصاصی به یکی از اعمال مستحبی عید غدیر که روزه گرفتن است، بپردازیم، ثواب و اجر بسیار عظیم روزه داری در این روز مبارک است که برابر است با ثواب روزه داری در تمام روزهای عمر دنیا.

بدین معنی که اگر فردی در تمام عمر دنیا زنده بماند و هر روز آنرا روزه بگیرد که امری محال است، تازه برابری خواهد کرد با ثواب تنها یک روز روزداری در عید غدیر.

علاوه بر اینها، روزه گرفتن در روز عید غدیر، در نزد خداوند معادل است با صد حج و صد عمره مقبول.

بنابراین به خوبی در می یابیم که روزه گرفتن در روز عید غدیر از ثواب بسیار بالایی برخوردار است، فلذا نسبت به روزه گرفتن در این روز توجه داشته و نسبت به تبلیغ و دعوت دیگران نیز تلاش کنید.

ثواب روزه گرفتن در روز عید غدیر

ثواب روزه گرفتن در روز عید غدیر

ثواب افطاری دادن روز عید غدیر:

حالا که با ثواب روزه داری در این غدیر آشنا شدید، بد نسبت تا به ثواب افطاری دادن روز عید غدیر نیز بپردازیم و از ثواب افطاری روزه عید غدیر نیز خود را محروم نکنیم.

از میان دیگر اعمال مستحبی روز عید غدیر، افطاری دادن به مومنین نیز ثواب زیادی دارد.

برای درک هر چه بهتر افطاری دادن روز عید غدیر، تنها به بیان حدیثی گران بها ار امیرالمومنین علی علیه اسلام می پردازیم که خوبی ثواب افطار غدیر را تشریح می کند

ام على(ع) مى‏‌فرماید:

کسى که مؤمن روزه‌‏دارى را در غدیر افطار دهد، مانند این است که ده فئام را افطار داده است، فردى پرسید: اى امیرمؤمنان(ع) «فئام» چیست؟ حضرت فرمود: صد هزار پیامبر(ص) و صدیق و شهید، آنگاه ادامه داد: پس چگونه خواهد بود فضیلت کسى که جمعى از مؤمنین و مؤمنات را تکفل کند.

ثواب افطاری دادن روز عید غدیر

ثواب افطاری دادن روز عید غدیر

حدیث در مورد روزه گرفتن عید غدیر:

در خصوص روزه گرفتن در عید غدیر، احادیث و روایاتی نیز ذکر شده است که در ادامه به آنها اشاره می شود و می توانید از آنها برای تبلیغ و درک این امر استفاده کنید.

امام صادق علیه السلام در وسائل الشیعه 7-234-ح4 فرموده اند که:

صِیامُ یَوْمَ غَدیرِ خُمٍّ یَعْدِلُ صِیامَ عُمْرِ الدُّنْیا لَوْ عاشَ اِنْسانٌ ثُمَّ صامَ ما عَمَرتِ الدُّنْیا لَکانَ لَهُ ثَوابُ ذلِکَ.

روزه روز غدیر خم با روزه تمام عمر جهان برابر است؛ یعنى اگر انسانى همیشه زنده باشد و همه عمر را روزه بگیرد، ثواب او به اندازه ثواب روزه عید غدیر است.


مفضّل بن عمر می‌گوید به امام صادق (ع) عرض کردم:… سرورم من را به روزه گرفتن در روز غدیر خم امر می‌کنید؟ امام صادق (ع) سه مرتبه فرمود: آری به خدا قسم.

پاسخ دهید

بدون دیدگاه