ثواب زیارت عاشورا | فضیلت خواندن زیارت عاشورا در روایت معصومین علیهما السلام

لینک کوتاه : لینک کوتاه :

ثواب زیارت عاشورا موضوع مطلب امروزمان می باشد و قصد داریم تا شما عزیزان را با فضیلت خواندن زیارت عاشورا در روایت معصومین علیهما السلام بپردازیم.

همانطور که می دانید از جمله زیارت نامه ها و ادعیه هایی که نسبت به استمرار در خواندن آنها توصیه های اکید شده است، زیارت عاشورا می باشد. همچنین در روایات و احادیث متعددی به ثواب خواندن زیارت عاشورا اشاره شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم تا بتوانیم فضیلت زیارت عاشورا را بهتر درک کنیم.

ثواب خواندن زیارت عاشورا:

توجه به این زیارت معتبر و استمرار در خواندن آن، دارای پاداش و فضیلت متعددی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود. کسی زیارت عاشورا می خواند از ثواب:

  • دوازده هزار حج
  • دو هزار حج عمره
  • مصیبت هر پیامبری از اولین تا آخرین
  • ثواب مصیبت هر صدیقی تا روز قیامت
  • ثواب هر شهیدی تا روز قیامت
  • ثواب هزار حسنه در نامه اعمال اش
  • ثواب هزار جهاد
ثواب زیارت عاشورا

ثواب زیارت عاشورا

حدیث درباره ثواب خواندن زیارت عاشورا:

در خصوص ثواب خواندن زیارت عاشورا در کلام ائمه و پیامبر تاکیدات متعددی شده است و برخی از احادیثی که به ثواب زیارت عاشورا اشاره شده است، در ادامه آورده می شود.

در کتاب بحارالانوار-جلد 101-صفحه 18، حدیثی منقول از امام باقر علیه السلام نقل شده است که:

اگر مردم می‌دانستند زيارت امام حسين (ع) چه ارزشی دارد، از شدت شوق و علاقه می‌مردند و حسرت رسيدن به آن پاداش ها، جسم و روح آنها را پاره پاره می‌کرد.


در حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام نیز در باب ثواب قرائت زیارت عاشورا آمده است که:

خداوند سوگند یاد کرده که زیارت زائری که زیارت عاشورا را تلاوت نماید، بپذیرد و نیازمندی‌هایش را برآورده سازد. او را از آتش جهنم برهاند و در بهشت برین جای دهد و همچنین حق شفاعت و دستگیری کردن از دیگران را به وی عطا نماید.


در کتاب مفاتیح الجنان، قبل از متن زیارت عاشورا، حدیثی از امام باقر علیه السلام روایت شده است که:

به تحقیق این دعا دعایی است که ملائکه آن را می‌‏خوانند و خداوند در قبال آن برای تو صد هزار هزار درجه می‏‌نویسد و مثل کسی خواهی بود که با امام حسین (ع) شهید شده باشد. نوشته شود برای تو ثواب زیارت هر پیغمبری و رسولی و ثواب زیارت هر که زیارت کرده حسین‏‌ (ع) را از روزی که شهید شده است.

روایت در خصوص ثواب خواندن زیارت عاشورا:

همچنین در روایت مختلفی نیز نسبت به توجه به زیارت عاشورا و ثواب خواندن آن، اشاراتی شده است که به عنوان نمونه در ادامه به برخی از این روایات اشاره می کنیم:

روایت از امام باقر علیه السلام در خصوص ثواب خواندن زیارت عاشورا:

در صفحه هفتاد و چهارم، کتاب کامل الزیارات آمده است که امام محمد باقر(ع) به فردی به نام علقمه که درباره چگونگی زیارت امام حسین (ع) از راه دور سوال پرسیده بود، فرمودند:

پس از آنکه به آن حضرت با سلامی اشاره کردی، دو رکعت نماز بخوان و سپس زيارت عاشورا را بخوان، هنگامی که اين زيارت را خواندی در حقيقت او را به چيزی خواندی که هر کس از ملائکه که بخواهند او را زيارت کنند، به آن می‌خوانند و خداوند برای تو هزار هزار حسنه می‌نويسد و از تو هزار هزار سيئه دور می‌نمايد و تو را هزار هزار مرتبه بالا می‌برد. همانند کسانی هستی که در رکاب آن حضرت به شهادت رسيدند. حتی در درجات آنها هم شريک می‌شوی.

روایت در خصوص ثواب خواندن زیارت عاشورا

روایت در خصوص ثواب خواندن زیارت عاشورا

روایت از امام صادق درباره زیارت عاشورا:

در صفحه 300 از جلد 98 کتاب بحارالانوار روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده است که:

زيارت عاشورا را بخوان و از آن مواظبت کن، به درستی که من چند خير را برای خواننده آن تضمين می‌نمایم؛ اول: زيارتش قبول شود، دوم: سعی و کوشش او شکور باشد، سوم: حاجات او هرچه باشد، از طرف خداوند بزرگ برآورده می‌گردد و نا اميد از درگاه او برنخواهد برگشت؛ زيرا خداوند وعده خود را خلاف نخواهد کرد.

 

پاسخ دهید

بدون دیدگاه