احادیث و روایت در مورد ثواب گریه بر امام حسین علیه السلام

لینک کوتاه : لینک کوتاه :

احادیث و روایت در مورد ثواب گریه بر امام حسین علیه السلام موضوع مطلب امروزمان می باشد و قصد داریم تا در خصوص فضیلت گریه بر امام حسین علیه اسلام بر اساس و استناد به روایات و احادیث منقول از ائمه علیهما السلام صحبت کنیم.

بنابراین در ادامه همراه ما باشید تا به بخشی از روایات و احادیث در باب فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام بپردازیم.

حدیث در باب ثواب گریه بر امام حسین علیه السلام:

در کتاب الکسیر العبادات فی اسرار الشهادات از امام صادق علیه السلام نقل شده است که:

جدِّ ما حسین علیه السلام هنگامى که به گریه کنندگان خود نگاه مى‏ کند٬ براى آنان استغفار مى‏ کند و از جدّ و پدر و مادر و برادر خویش مى‏ خواهد که آنها هم براى گریه کنندگان و اقامه کنندگان عزاى او استغفار کنند.


در کتاب کامل الزیارات باب 39 از امام صادق علیه السلام نقل شده است که:

حضرت امام حسین علیه السلام با حالى حزین و اندوه کشته شدند و سزاوار است، بر خدا که هیچ حزین و اندوهگینى به زیارت آن جناب نرود؛ مگر آنکه حق تعالى وى را مسرور و شادمان به اهلش برگرداند.


در الکسیر العبادات به نقل از کتاب کامل الزیارات از امام صادق روایت شده است که:

هر کسى هنگام یاد ما اشک از چشمانش جارى شود، خدا آتش را بر صورت او حرام مى‏ کند.


در کتاب البکاء صفحه 86، روایتی از حضرت زهرا سلام الله علیه و آله سلم آمده که:

هرگاه گریه کنندگان بر حسینم داخل بهشت شوند، من هم داخل بهشت می‌شوم.


در کتاب کامل الزیارات، جلد یکم صفحه 100 حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام نقل شده است که می فرمایند:

وَ مَنْ ذُکِرَ اَلْحُسَیْنُ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ عِنْدَهُ فَخَرَجَ مِنْ عَیْنِهِ [عَیْنَیْهِ] مِنَ اَلدُّمُوعِ مِقْدَارُ جَنَاحِ ذُبَابٍ کَانَ ثَوَابُهُ عَلَی اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَمْ یَرْضَ لَهُ بِدُونِ اَلْجَنَّةِ

کسی که یادی از حضرت حسین بن علی علیه السّلام نزدش بشود و از چشمش به مقدار بال مگس اشک خارج شود اجر او بر خداست و حق تعالی به کمتر از بهشت برای او راضی نیست.

ثواب گریه بر امام حسین علیه السلام

ثواب گریه بر امام حسین علیه السلام

روایات در خصوص فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام:

روایات متعددی در باب فضیلت و ثواب گریه بر عزای امام حسین علیه السلام موجود می باشد اما در این بین به برخی از آنها اشاره می کنیم:

روایت امام باقر در خصوص ثواب گریه بر امام حسین:

در کتاب کامل الزیارات، صفحه 201 روایتی از امام باقر نقل شده است که ایشان می فرمایند:

هر مؤمنی که برای کشته شدن امام حسین علیه السلام گریان شود، به طوری که اشک بر صورتش جاری شود، خداوند متعال غرفه هایی در بهشت برای او آماده می کند که مدتی طولانی در آن ها ساکن باشد، و هر مؤمنی که به دلیل آزار و اذیتی که از دشمنان در دنیا به ما رسیده، گریان شود، به گونه ای که اشک بر صورتش جاری شود، خدای متعالی در بهشت، او را در جایگاه صدق ساکن می گرداند، و هر مؤمنی که به خاطر ما اذیتی به او رسیده باشد و به سبب این اذیت و آزار، چشمانش گریان و اشکش بر گونه اش جاری شود، خداوند هر آزار و اذیت را از او برگرداند و روز قیامت او را از خشم خود و آتش جهنم ایمن سازد. (کامل الزیارات/201)


روایت امام صادق در خصوص اهمیت و ثواب گریه بر امام حسین:

امام صادق علیه اسلام نیز در روایت دیگری در باب ثواب گریه بر امام حسین علیه اسلام نقل کرده اند که:

محمد بن أبی عماره الکوفی می‌گوید: از امام جعفر صادق (ع) شنیدم که می‌فرمودند: «من دمعت عینه فینا دمعهً لدم سفک لنا أو حق لنا نقصناه أو عرض انتهک لنا أو لأحد من شیعتنا بوأه الله تعالى بها فی الجنه حقبا؛ کسى که براى خونى که از ما ریخته شده، یا حقى که از ما پامال شده، یا آبروئى که از ما از بین رفته، یا براى یکى از شیعیان ما چشمش یک قطره اشک بریزد خداى رئوف او را سال‏هاى متمادى در بهشت جاى خواهد داد»

توضیحات: در روایت چهارم نیز کلمه «دمعهً» نشان می‌دهد که مقدار اندکِ «یک قطره اشک» برای اهل‌بیت (ع)، می‌تواند انسان را سزاوار بهره‌مندی از نعمت زندگی در بهشت کند.

 

روایت منقول از امام رضا در خصوص پاداش گریه بر ا

احادیث و روایت در مورد ثواب گریه بر امام حسین علیه السلام

احادیث و روایت در مورد ثواب گریه بر امام حسین علیه السلام

مام حسین علیه السلام:

در کتاب معتبر امالی شیخ صدوق، صفحه 112، از امام رضا علیه السلام روایتی نقل شده است که ایشان می فرمایند:

«یَا بْنَ شَبیبٍ! اِنْ بَکَیْتَ عَلَی الحُسَینِ علیه السّلام حَتّی تَصیرَ دُمُوعُکَ عَلی خَدَّیْکَ غَفَرَ اللّهُ لَکَ کُلَّ ذَنْبٍ اَذْنَبْتَهُ صَغیرا کانَ اَوْ کَبیراً قَلیلاً کانَ اَوْ کثیراً»؛

ای پسر شبیب! اگر بر حسین (علیه السّلام) آن قدر گریه کنی که اشک‌هایت بر چهره ات جاری شود، خداوند همه گناهانت را که مرتکب شده‌ای می‌آمرزد؛ کوچک باشد یا بزرگ، کم باشد یا زیاد. (امالی صدوق، ص. ۱۱۲)

پاسخ دهید

بدون دیدگاه