حدیث و روایت ثواب پرستاری از بیمار | ثواب یک شبانه روز پرستار

لینک کوتاه : لینک کوتاه :

حدیث و روایت ثواب پرستاری از بیمار موضوع مطلب امروزمان می باشد و قصد داریم تا به ثواب یک شبانه روز پرستاری از بیمار بپردازیم و شما عزیزان را با اجر و پاداش پرستاری بیمار آشنا کنیم.

این روز ها و با قرار گرفتن در شرایط همه گیری بیماری، بسیاری از افراد در خانه بیمار مبتلا دارند و شاید اگر پاداش و اجر عظیم پرستاری از بیمار را بدانیم، بهتر بتوانیم با سختی ها و نگرانی های مراقبت از بیمارمان کنار بیاییم.

از همین جهت در ادامه همراه ما باشید تا با مجموعه ای از احادیث ثواب پرستاری از بیمار آشنا شوید.


ثواب پرستاری از بیمار در احادیث ائمه:

امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند که:

پيامبر خدا فرمود :«هر كس در برآوردن نياز بيمارى بكوشد، خواه آن را برآورد و خواه برنياورد، از زير بار گناه خويش بيرون مى رود، به سان آن روز كه از مادر، زاده شده است».

در اين هنگام، مردى از انصار گفت : اى پيامبر خدا، پدر و مادرم به فدايت! اگر بيمار از خانواده شخص باشد، آيا در صورتى كه در برآوردن نياز خانواده خويش بكوشد، اين كار، پاداش بيشترى ندارد؟

فرمود : “بله”

ثواب پرستاری از بیمار

ثواب پرستاری از بیمار


پیامبر اکرم (ص) در حدیثی در خصوص پاداش مراقبت از بیمار می فرمایند که:

کسی که یک روز و یک شب پرستاری بیماری را به عهده بگیرد، خداوند او را باابراهیم خلیل علیه السلام محشور می کند، پس هم چون درخشش برقی از صراط عبور می کند وکسی که در برطرف کردن نیازهای مریض تلاش کند و نیاز او را برآورد، همانند روزی که از مادر متولد شده است از گناهانش پاک می گردد.


در جلد هفتاد و چهارم از کتاب بحارالانوار، صفحه 274 آمده است که امام صادق در خصوص ثواب پرستاری از بیماران فرموده اند که:
«المؤمن فی تبارهم و تراحمهم و تعاطفهم کمثل الجسد اذا اشتکی تداعی له سائره بالسهر و الحمی » (1)

مؤمنان در احسان و نیکی به یکدیگر ومهرورزیدن و مهربانی به هم، مانند پیکری هستند که هرگاه عضوی از آن به دردآید،اعضای دیگر نیز به بی خوابی و تب با اوهمدردی می کنند.


محشور شدن با حضرت ابراهیم در ثواب مراقبت از بیمار:

پیام خاتم (ص) در حدیثی در خصوص فضیلت مراقبت از بیمار می فرمایند که:
رسول گرامی اسلام در خصوص پاداش پرستاری از بیمار فرمود: هرکس یک شبانه‌روز از بیماری مراقبت کند خدا او را با ابراهیم خلیل(ع) برانگیزد، آن‌گاه از صراط همچون برق جهنده تابان بگذرد.

حدیث و روایت ثواب پرستاری از بیمار

حدیث و روایت ثواب پرستاری از بیمار

روایت ثواب پرستاری از بیمار:

در روایتی نقل شده اشت که مرازم بن حكيم می گوید:

زامَلتُ مُحَمَّدَ بنَ مُصادِفٍ، فَلَمّا دَخَلنَا المَدينَةَ اعتَلَلتُ، فَكانَ يَمضي إلَى المَسجِدِ ويَدَعُني وَحدي، فَشَكَوتُ ذلِكَ إلى مُصادِفٍ، فَأَخبَرَ بِهِ أباعَبدِاللّه ِ علیه السّلام فَأَرسَلَ إلَيهِ: قُعودُكَ عِندَهُ أفضَلُ مِن صَلاتِكَ فِي المَسجِدِ؛

با محمّد بن مصادف همسفر شدم . چون به مدينه وارد شديم، بيمار شدم . او [در اين مدّت] به مسجد مى رفت و مرا تنها مى گذاشت. از اين كار به مصادف، گلايه كردم. او هم امام صادق(ع) را از اين جريان آگاه كرد. امام صادق(ع) برايش چنين پاسخ فرستادند: «نشستن تو نزد او، از نماز خواندنت در مسجد برتر است».

 

پاسخ دهید

بدون دیدگاه