چرا غسل جنابت واجب است؟ | دلایل تاکید بر غسل جنابت و فواید آن

لینک کوتاه : لینک کوتاه :

چرا غسل جنابت واجب است؟ این سوالی است که ممکن است برای بسیاری از شما عزیزان پیش آمده باشد و به دنبال دلایل تاکید بر غسل جنابات و فواید آن باشید تا بتوانید به این سوال پاسخ بدهید.

همانطور که می دانید، تمام واجبات و محرمات دین مبین اسلام، با هدف سعادت افراد تعیین شده است و هیچونه عملی از سوی اسلام، بی جهت و بدون دلیل موجهه، حرام و یا حلال نشده است. اما بشر و انسان، تنها به اندازه درک خود می تواند به دلایل و راز چرایی اینها پی ببرد.

در ادامه قصد داریم هم به صورت علمی و هم با استناد به روایت، به علت واجب بودن غسل جنابت بپردازیم و شما عزیزان را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم.

لزوم واجب بودن غسل جنابت از نظر علمی:

تحقیقات و بررسی دانشمندان نشاده داده است که تمام امور بدن توسط دو رشته عصب به نام سمپاتیک و پاراسمپاتیک، کنترل می شود و برای نظم بدن در کنترل حرکات خود، نیاز به وجود تعادل در این دو رشته عصبی وجود دارد.

اما در این بین برخی شرایط مانند ارگاسم یا انزال، تعادل این دو رشته اعصاب را به هم می زند که به طور نمونه می توان به همان حالت سست شدن کل بدن در لحظه انزال اشاره کرد.

حال با توجه به اینکه در لحظه انزاۀ تعادل این دو رشته عصبی به هم می خورد، تماس بدن با آب یا دوش گرفتن می تواند به تعادل این دو رشته عصبی، بسیار کمک نماید.

به همین علت، دین مبین اسلام، انجام عسل جنابت پس از هر بار انزال و خروج منی را واجب کرده تا به واسطه انجام این واجب الهی، تعادل کامل در میان دو دسته اعصاب در سراسر بدن حفظ شود.

مهم ترین فواید غسل جنابت از نظر علمی:

فارغ از لزوم انجام غسل جنابت، به عنوان یک عمل واجب و شرعی که توجه به انجام آن می تواند یک آزمون الهی نیز باشد، اگر بخواهیم به برخی دیگر از فواید غسل جنابت اشاره کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش میزان احتقان خون در دستگاه تناسلی
  • دفع خون های جمع شده در دستگاه تناسلی، مغز، قلب و سایر قسمت های بدن
  • افزایش احساس نشاط و رفع خستگی فعالیت جنسی
  • انجام مراحل غسل همچون یک فعالیت کامل و بسیار نرم عضلانی می باشد که موجب نشاط قلب و جریان بهتر خون در بدن می شود.
چرا غسل جنابت واجب است؟

چرا غسل جنابت واجب است؟

دلیل غسل جنابت در روایات:

در روایات نیز در خصوص لزوم انجام غسل جنابت، اشاره شده است که به عنوان مثل می توان به پاسخ امام صادق علیه السلام اشاره کرد. در بحارالانواز، جلد 47، صفحه 220 آمده است :

امام صادق علیه اسلام در پاسخ زندیقی که پرسید:علّت غسل جنابت چیست ؟ همانا آمیزش‏کننده، کاری حلال انجام داده است و کار حلال هم مایه آلودگی نیست، می فرمایند که:

جنابت، همانند حیض است؛ چرا که نطفه، خونی است استحکام نایافته و آمیزش هم امکانپذیر نیست، مگر به حرکتی سخت و شهوتی چیره. پس، چون به پایان رسانَد، بدن، نفس می‏کشد و مرد از نفس آن، در خود بویی بد احساس می‏کند. غسل برای همین واجب شده است و البته غسل جنابت، افزون بر این، امانتی است که خداوند به بندگان خویش سپرده است تا از این رهگذر، آنان را بیازماید.

چرا برای خروج منی غسل واجب است، اما برای خروج ادرار غسلی نیاز نیست؟

از جمله سوالاتی که در این موضوع مطرح می شود، دلیل واجب بودن غسل جنابت پس از خروج منی می باشد، و اینکه خب چرا پس از خروج نجاستی دیگر مانند ادرار، تاکیدی بر انجام غسل نشده است.

پاسخ اجمالي اين سوال را می توان اینگونه گفت که خارج شدن مني از انسان، يک عمل موضعي نيست (مانند بول و ساير زوائد) به دليل اين که اثر آن در تمام بدن آشکار مي گردد و تمام سلول هاي تن به دنبال خروج آن در يک حالت سستي مخصوص فرو مي روند و اين خود نشانه تأثير آن روي تمام اجزاء بدن است.

همچنین در پاسخ این سوال می توان به روایتی اشاره کرد که در کتاب علل الشرایع، ترجمه ذهنی تهرانی، جلد 2 صفحه 889 آمده و گفته شده که:

محمّد بن علی ماجیلویه از عمویش،از محمّد بن علی کوفی،از محمّد بن سنان نقل کرده که وی گفت:حضرت رضا علیه السّلام در جواب سؤالاتی که مکتوبا از محضرش نموده بودم مرقوم فرمودند:

علّت غسل جناب نظافت و تطهیر انسان نفس خودش را از آلودگی آن و پاک نمودن جسد از قذارت و خباثتش می باشد زیرا جنابت از تمام جسد خارج می گردد از این رو بر شخص واجب است تمام بدن را تطهیر کند و علّت مخفّف بودن حکم در ادرار و غائط‍ این است که این دو اکثر و ادوم از جنابت بوده لذا شارع مقدس به خاطر کثرت و مشقّت و اخراجشان بدون اراده و شهوت به وضوء راضی شده ولی جنابت بیرون نمی آید مگر با استلذاذ و اجبار نفس از این رو در مورد آن غسل را واجب کرده است.

پاسخ دهید

بدون دیدگاه